Vlada Srbije je donela odluku da ukine sve carine i prelevmane na uvoz sojine sačme u Srbiju. Ta opterećenja na uvoz sojine sačme iz EU iznosila su 6,2 posto a robe poreklom iz Turske i zemalja EFTA 12,3 posto. Ovogodišnji prinos žitarica i uljarica je dobar i nema razloga da tržište ne bude snabdeveno kvalitetnim proizvodima po pristupačnim cenama, koje ne treba da budu više od cena u regionu.Država će upotrebiti sva legalna sredstva da ne dozvoli povećanje cena hrane, koje nije utemeljeno na ekonomskim faktorima.
Vlada Srbije je donela odluku da ukine sve carine i prelevmane na uvoz sojine sačme u Srbiju.
Ta opterećenja na uvoz sojine sačme iz EU iznosila su 6,2 posto a robe poreklom iz Turske i zemalja EFTA 12,3 posto.
Ministar poljoprivrede, trgovine, šumarstva i vodoprivrede Dušan Petrović istakao je danas da je ovogodišnji prinos žitarica i uljarica dobar i nema razloga da tržište ne bude snabdeveno kvalitetnim proizvodima po pristupačnim cenama, koje ne treba da budu više od cena u regionu. Država će upotrebiti sva legalna sredstva da ne dozvoli povećanje cena hrane, koje nije utemeljeno na ekonomskim faktorima.
Ovim olakšicama biće napravljeni značajni pomaci u proizvodnji stočne hrane, a takođe na ovaj način pravi se i novi koncept i zaokret u razvoju stočarstva u Srbiji. Od toga će koristi imati svi, od primarnih proizvođača preko prerađivača do potrošaca, a trebalo bi da se pozitivno odrazi i na izvoz koji generiše razvoj stočarstva.
Kako je saopšteno, jaja, meso i mleko u narednim mesecima pojeftiniće od 10 do 15, a možda čak i 20 posto, dok na troškove hrane u proizvodnji mesa otpada od 60 do 80 posto cene koštanja.